Επίσκεψη στο Εκπαιδευτικό Κέντρο Ανανεώσιμων Πηγών Ενέργειας.

Την Παρασκευή 19 Απριλίου 2024 το Γυμνάσιο Βεύης πραγματοποίησε διδακτική επίσκεψη στο Εκπαιδευτικό Κέντρο Ανανεώσιμων Πηγών Ενέργειας στον Φιλώτα.

Στον φιλόξενο χώρο μας υποδέχτηκαν τα στελέχη της ομάδας έργου του Ομίλου Ενεργών Νέων Δυτικής Μακεδονίας (ΟΕΝΕΦ). Εκεί ενημερωθήκαμε από τον Πρόεδρο του Ομίλου, Δρ. Κωνσταντίνο Φιλιππίδη, για θέματα σχετικά με την κλιματική αλλαγή, τις αιτίες και τις αρνητικές επιπτώσεις της στον πλανήτη και κατ’ επέκταση στον άνθρωπο, αλλά και για τις Ανανεώσιμες Πηγές  Ενέργειας (ΑΠΕ) και τις μορφές αυτών ως λύση στο πρόβλημα της συνεχούς αύξησης της θερμοκρασίας του πλανήτη και του φαινομένου του θερμοκηπίου. Συζητήσαμε επίσης για την ανάγκη απολιγνιτοποίησης που αφορά άμεσα την περιοχή μας, αλλά και για τα αντισταθμιστικά μέτρα που πρέπει να ληφθούν για μια Δίκαιη Μετάβαση.

Στη συνέχεια περιηγηθήκαμε στον εκθεσιακό χώρο του Κέντρου όπου γνωρίσαμε από κοντά πρότυπες εφαρμογές των ΑΠΕ, προσομοιώσεις εφαρμογών πράσινου υδρογόνου, ολοκληρωμένα συστήματα φωτοβολταϊκών και ανεμογεννητριών, μπαταριών, σταθμών φόρτισης και ηλεκτροκίνησης.

Στο τέλος, βέβαια, δώσαμε και … εξετάσεις! Παίξαμε το διαδικτυακό παιχνίδι Kahoot και αποδείξαμε πως ήμασταν καλοί μαθητές! Οι νικήτριες ομάδες μάλιστα κέρδισαν και δώρα.

Ευχαριστούμε θερμά τον Όμιλο Ενεργών Νέων Δυτικής Μακεδονίας (ΟΕΝΕΦ) και τον Πρόεδρο του, Δρ. Κωνσταντίνο Φιλιππίδη, για την φιλοξενία του σχολείου μας στο Εκπαιδευτικό Κέντρο ΑΠΕ στον Φιλώτα και για την εξαιρετικά ενδιαφέρουσα παρουσίαση. Ιδιαιτέρα τους ευχαριστούμε για τη διάθεση λεωφορείου με το οποίο οι μαθητές του σχολείου μας μετακινήθηκαν δωρεάν.

Δημοσιεύθηκε στη Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Επίσκεψη στο Εκπαιδευτικό Κέντρο Ανανεώσιμων Πηγών Ενέργειας.

Στην παρακάτω επιστολή του Υ.ΠΑΙ.Θ που απευθύνεται στους γονείς και κηδεμόνες των μαθητών, περιγράφεται η διαδικασία εγγραφής τους στο Λύκειο, μέσω της ηλεκτρονικής εφαρμογής e-εγγραφές

Επιστολή προς τους γονείς 2024 – 2025

Υπεύθυνη Δήλωση e-εγγραφές Α.

Υπεύθυνη Δήλωση e-εγγραφές Β.

Δημοσιεύθηκε στη Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Προετοιμασία για την έναρξη λειτουργίας της εφαρμογής e-εγγραφές για το σχολικό έτος 2024-2025

Τριήμερη εκπαιδευτική εκδρομή του σχολείου μας στον Βόλο – Πήλιο

Ολοκληρώθηκε η τριήμερη εκπαιδευτική εκδρομή του σχολείου μας στον Βόλο – Πήλιο. Στη διάρκειά της επισκεφθήκαμε το Αθανασάκειο αρχαιολογικό Μουσείο Βόλου, όπου θαυμάσαμε ευρήματα από όλη τη Μαγνησία.

Επίσης επισκεφθήκαμε το Εντομολογικό Μουσείο Βόλου όπου γνωρίσαμε τον θαυμαστό κόσμο των εντόμων.

Στο Πήλιο και στα όμορφα χωριά Μακρινίτσα και Πορταριά περιηγηθήκαμε στα πετρόχτιστα δρομάκια και απολαύσαμε τη μοναδική θέα του Παγασητικού.

Η εκδρομή έκλεισε με επίσκεψη στον προϊστορικό οικισμό του Διμηνίου, έναν από  τους αρχαιότερους ανακαλυφθέντες οικισμούς της νεολιθικής περιόδου στην Ευρώπη.

Επιστρέψαμε γεμάτοι όμορφες εικόνες και ξεχωριστές εντυπώσεις!!

Δημοσιεύθηκε στη Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Τριήμερη εκπαιδευτική εκδρομή του σχολείου μας στον Βόλο – Πήλιο

Σύμβαση με τουριστικό γραφείο για την εκδρομή στο Βόλο

Δημοσιεύθηκε στη Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Σύμβαση με τουριστικό γραφείο για την εκδρομή στο Βόλο

Προσφορές Τουριστικών Γραφείων για την εκδρομή στο Βόλο.

Δημοσιεύθηκε στη Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Προσφορές Τουριστικών Γραφείων για την εκδρομή στο Βόλο.

Παρέλαση 25ης Μαρτίου

Οι μαθητές και οι μαθήτριες του σχολείου μας με σεβασμό και ευλάβεια παρακολούθησαν τη θεία λειτουργία  για τον Ευαγγελισμό της Θεοτόκου και τη Δοξολογία για την Εθνική Παλιγγενεσία.

Ακολούθησε η κατάθεση στεφάνων στο ηρώο της κοινότητας και η μαθητική παρέλαση που πραγματοποιήθηκε παρά τη βροχόπτωση.

Συγχαρητήρια στο Δημοτικό Βεύης για την οργάνωση της τελετής και στον διευθυντή του σχολείου για τον πανηγυρικό της ημέρας.

Θερμά συγχαρητήρια στη μαθητιώσα νεολαία που αψήφησε τη βροχή και τίμησε με σεβασμό την επέτειο και τους ήρωες της Επανάστασης.

Χρόνια Πολλά και πάντα ελεύθεροι!!

Δημοσιεύθηκε στη Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Παρέλαση 25ης Μαρτίου

Την Τετάρτη 20/03/2024 στο Γυμνάσιο Βεύης πραγματοποιήθηκε διαδικτυακή συνάντηση με θέμα τη Σχολική Διαμεσολάβηση. Η Δικηγόρος – Διαμεσολαβήτρια με εξειδίκευση στη Διαμεσολάβηση Ομηλίκων, Δήμητρα Μουσιώλη μίλησε σε μαθητές και εκπαιδευτικούς για τις αρχές και τα οφέλη της Σχολικής Διαμεσολάβησης, ως μιας εναλλακτικής μεθόδου επίλυσης συγκρούσεων στον σχολικό χώρο.

Δημοσιεύθηκε στη Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Διαδικτυακή επιμορφωτική συνάντηση στο Γυμνάσιο Βεύης στα πλαίσια του προγράμματος “Η Διαμεσολάβηση ως μέθοδος ειρηνικής επίλυσης συγκρούσεων στον σχολικό χώρο.”

Τσικνοπέμπτη

Η Διευθύντρια και ο Σύλλογος των καθηγητών  Γυμνασίου Βεύης ευχαριστούν θερμά τον Σύλλογο Γονέων και Κηδεμόνων του σχολείου, ο οποίος την ημέρα της Τσικνοπέμπτης πρόσφερε στους μαθητές, στις μαθήτριες  και το εκπαιδευτικό προσωπικό του σχολείου τα παραδοσιακά εδέσματα της ημέρας.  Επίσης ευχαριστούμε θερμά τη διαχειρίστρια του κυλικείου του σχολείου μας κ. Δόμνα Ζήκου για την προετοιμασία και  την παρασκευή όλων των εδεσμάτων.

Οι μαθητές, οι μαθήτριες και οι εκπαιδευτικοί απόλαυσαν τη δράση, χόρεψαν  και διασκέδασαν, τηρώντας το έθιμο και την παράδοση.

Δημοσιεύθηκε στη Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Τσικνοπέμπτη

Πρακτικό αξιολόγησης προσφορών πρακτορείων

Δημοσιεύθηκε στη Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Πρακτικό αξιολόγησης προσφορών πρακτορείων