Πανελλήνια Σχολική Ημέρα κατά της Βίας στο σχολείο

Η 6η Μαρτίου έχει καθιερωθεί ως Πανελλήνια Σχολική Ημέρα κατά της Βίας στο σχολείο. Η ημέρα αυτή αποτελεί μια αφορμή για εκπαιδευτικούς, μαθητές/τριες των σχολείων όλης της χώρας να ανταλλάξουν σκέψεις, πληροφορίες και ιδέες και να ενεργοποιηθούν δράσεις ευαισθητοποίησης για την πρόληψη και αντιμετώπιση της σχολικής βίας.  Την ημέρα αυτή  στο Γυμνάσιο Βεύης με την καθοδήγηση της κοινωνικού λειτουργού Τζόγα Τριανταφυλιάς προβλήθηκαν σχετικά videos και  ακολούθησε δημιουργική συζήτηση με τους μαθητές και τις μαθήτριες . Ακολούθησε η ανάλυση μελέτη περίπτωσης με σχετικό θέμα.

Στόχοι των δράσεων ήταν οι μαθητές/τριες να αναγνωρίζουν φαινόμενα βίας και εκφοβισμού και τις μορφές τους, να κατανοούν τα συναισθήματα της βίας και του εκφοβισμού, να αναφέρουν φαινόμενα βίας και εκφοβισμού, να αξιολογούν θετικά το σπάσιμο της σιωπής σε φαινόμενα βίας και εκφοβισμού.